Na okrogli mizi v okviru Sadjarskega posveta na letošnjem sejmu AGRA, smo na povabilo Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij GZS, sodelovali na okrogli mizi "Sadjarstvo brez škropiv: Misija (NE)mogoče?".
GIZ Fitofarmacije je kot gost okrogle mize zastopal Branko Zupančič iz BASF Slovenija, Katja Kresse pa je kot svetovalka GIZ-a okroglo mizo vodila. Rdeča nit razprave je bila uporaba FFS v Sloveniji, ki je bila predstavljena iz različnih vidikov, za kar so poskrbeli še Mateja Blažič iz UVHVVR, Dr. Mario Lešnik iz Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede UM ter Boris Orešek, predstavnik slovenskih pridelovalcev sadja.
Poudarili so, da ne nasprotujejo zmanjšanju uporabe FFS, vendar slednja ne sme zmanjšati kmetijske proizvodnje. Sadjarji se soočajo s številnimi težavami ob pojavu novih bolezni in škodljivcev, posledicami podnebnih sprememb, omejenemu naboru razpoložljivih FFS zaradi majhnosti trga in ukinjanju aktivnih snovi ter pomanjkanja ustreznih alternativnih metod zatiranja. Zmanjšanje rabe FFS je nujno za ohranjanje okolja in varovanje zdravja ljudi, vendar cilji zmanjšanja rabe FFS ne smejo poslabšati prehranske varnosti Slovenije in posledično še povečati odvisnosti od uvoza hrane iz držav, kjer je nabor uporabe sredstev večji in pridelava konkurenčnejša. Pri zmanjšanju rabe FFS je treba upoštevati specifične razmere slovenskega kmetijstva in sadjarstva ter zagotoviti ustrezno podporo pridelovalcem.
Spregovorili so tudi o tehnoloških novostih, ki v okviru Zelenega dogovora predstavljajo alternativne rešitve v prizadevanjih po zmanjšanju rabe kemičnih FFS. Vsi udeleženci okrogle mize so bili mnenja, da nove rešitve, vključno z biotičnim varstvom rastlin ne bodo mogle v celoti nadomestiti kemičnih FFS. Le-ta bomo še naprej potrebovali, raba biotičnih sredstev ter tehnik in rešitev digitalnega in preciznega kmetijstva pa se bo razvijala naprej.