Brez vode ni življenja, niti hrane, zato je varovanje voda pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev (FFS) eden izmed najpomembnejših stebrov trajnostnega kmetijstva. GIZ Fitofarmacije in slovenska kmetijska stroka si vsak dan prizadevamo za dobre kmetijske prakse varstva rastlin, ki ima v ospredju varovanje voda.
Pred tremi leti je GIZ v partnerstvu s Fakulteto za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru začel obširen evropski projekt varovanja voda pri uporabi FFS, imenovan TOPPS (Train Operators to Promote best Practices & Sustainability). Projekt se je v oktobru 2021 zaključil z okroglo mizo o varovanja voda pri uporabi FFS, na kateri sta predstavnica GIZ-a in strokovni vodja projekta prof. dr. Lešnik s Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede UM predstavila izvedene aktivnosti.
Na nivoju EU je bilo v okviru projekta TOPPS, financiranega s strani Evropskega združenja fitofarmacevtske industrije, v varovanje voda investiranih sedem milijonov evrov, v roku trinajstih let, kolikor je projekt trajal. V Sloveniji je projekt potekal od 2019 – 2021, in sicer pod strokovnim vodstvom prof. dr. Maria Lešnika z omenjene fakultete in ob podpori GIZ-a ter v sodelovanju s KGZS. Sodelovalo je približno 1800 udeležencev, okrog 500 kmetij, 40 podjetij, 70 svetovalcev in 20 raziskovalcev. Natisnjenih je bilo preko 25.000 brošur, 900 knjižic, izvedenih 20 konferenčnih predstavitev tematik uporabnikom FFS, 8 izobraževanj za kmetijske svetovalce in številne druge aktivnosti za spodbujanje dobre kmetijske prakse varstva rastlin pri varovanju voda. Tako kot v drugih EU državah smo se tudi v Sloveniji osredotočili na vključitev javne svetovalne službe za prenos dobrih kmetijskih praks uporabnikom FFS.
TOPPS v okviru dobra kmetijska praksa vključuje vse vire vstopa FFS v vodo. Ti so: točkovno onesnaženje, površinsko razlivanja/erozija, zanašanj škropiva/drift ter drenaža/pronicanje. Pri tem gre omeniti, da se v Sloveniji v okviru 200 merilnih mest presežne vrednosti pojavljajo na dveh do treh merilnih mestih, ki so zadnja leta običajno ista. Več o projektu, namenjenemu izobraževanju in usposabljanju uporabnikov FFS za zmanjšanje onesnaženje voda, najdete na http://www.topps-life.org/.
Projekt TOPPS je pomemben, ker je prinesel celovit in konsistenten pristop glede varovanja voda - od začne faze, to je diagnoze, od dobrega poznavanja fitofarmacevtskega sredstva, in nujne preventive. Tako se je v okviru projekta proučevala celotno pot FFS, od transporta, skladiščenja, do mesta polnjenja in mešanja ter ravnanja z ostanki. Čeprav je TOPPS končan, je uvajanje ukrepov in priporočil potrebno nadaljevati.