GIZ je s podajanjem strokovnih pripomb aktivno vključen na sprejemanje predloga Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023-2027 (SKP). V okviru javne razprave je GIZ ponovno podal pripombe na osnovi dejstva, da izhodiščno stanje Slovenije ni primerljivo z večino evropskih držav.
Slovenija spada med države, ki imajo najmanj obdelovalnih površin na prebivalca, le okoli 800 m2 , hkrati pa ima v deležu največ gozdnih površin, zato GIZ meni, da bi morala biti izhodišča Slovenije drugačna od glavne usmeritve EU. Naš osnovni cilj bi moral biti pridelava čim več domače hrane. Osnovni ukrepi bi zato morali biti usmerjeni v stimulacijo za povečanje njivskih površin.
Komentarji na SOPO in KOPOP ukrepe
EU komisija pričakuje, da se bo stanje v okolju izboljšalo z zmanjšanjem uporabe gnojil in FFS (v nadaljevanju FFS) ter tveganja zaradi uporabe FFS. Ta usmeritev je finančno pogojena in se bo se bo morala odraziti v predlogi strateških načrtov držav članic. Menimo, da predstavljen predlog SKP glede zmanjšanja uporabe in tveganja zaradi uporabe FFS ne sledi tem usmeritvam.
- Vpliv HRI: vpliv povečanja ekološke pridelave na njivah in trajnih nasadih
- Ukrep KOPOP: varovanje voda in prepoved uporabe 20 aktivnih snovi (AS)
Dejstvo je, da je stanje podzemnih in nadzemnih voda s stališča uporabe FFS dobro. Onesnaženja z ostanki FFS se pojavljajo v povprečju na 4 merilnih mesti od cca 200. - običajno igre za vedno ista mesta. Stanje podzemnih voda je kljub preteklim KOPOP ukrepu ostalo nespremenjeno. Večino AS iz seznama VVO1, ki je bil narejen brez ustrezne pravne podlage oz. predpisanih kriterijev in jih kmetje v dosedanjih KOPOP ukrepih niso smeli uporabljati, nikoli nismo zaznali v vodah, so pa bile najdene nedovoljene aktivne snovi. Do onesnaženja podzemnih voda prihaja zaradi točkovnega onesnaženja pri ravnanju s FFS na dvorišču kmetije, kar pa se da z upoštevanjem dobre kmetijske prakse v celoti preprečiti. Ponovno predlagamo umik oz. spremembo ukrepa, in sicer v smeri prepovedi uporaba le tistih FFS, ki so bila na območju NUV ugotovljena zadnja 3 leta zaporedoma v podzemnih vodah.
- Kolobar III.
Ukrep Kolobar III prepoveduje uporabo aktivnih snovi, ki niso dovoljena na VVOI. Pri tem opozarjamo, da bo izbor FFS, ki bo ostal na voljo, dejansko onemogočil izvedbo kolobarja. Prepoved 20 aktivnih snovi iz seznama VVO1 bo imelo dejansko negativen učinek. Zaradi enostranske uporabe preostalih FFS, bo prišlo do kopičenje ostankov, izpiranje v vode in seveda pospeševanja razvoja rezistence.
Zato namesto prepovedi AS iz seznama VVO1 predlagamo ukrep kolobarjenje z AS, saj omogoča izvajanje kolobarja posameznih rastlinskih vrst ob istočasnem zmanjšanju obremenjevanja okolja z ostanki AS in njihovega izpiranja v podzemne vode. Ravno tako preprečuje pojav rezistence.
- Integrirana pridelava
Ukrep integrirana pridelava podpiramo, nasprotujemo pa zahtevi po obveznem upoštevanju antirezistenčne strategije, saj pri obsegu AS, ki so še na voljo, strokovno priporočen način preprečevanja rezistence ni mogoč. Predlagamo, da se v predlogu SKP zapiše, da se antirezistenčna strategija upošteva, kadar je to mogoče. Pri integrirani pridelavi zelenjave nasprotujemo ukrepu prepovedi kemičnega razkuževanja substrata v zaprtih prostorih, saj je ukrep strokovno neutemeljen. Kemično razkuževanje substrata nima vpliva na okolje!
- Biotično varstvo
Predlagamo razširitev intervencije na vsa FFS biološkega izvora. V času trajanja te SKP se bo dostop do teh FFS tudi stalno povečeval.
- Nakup kmetijske mehanizacije
Ukrep podpiramo. Predlagamo, da naj omogoča tudi nakup opreme in naprav za okoljsko usmerjeno rabo FFS kot so: šobe proti zanašanju, naprave za nanašanje, naprave za varno nalivanje FFS, naprave za razgradnjo ostankov škropilne brozge oz. vode od čiščenja naprav za nanašanje, oprema za čiščenje naprav za nanašanje na njivi in podobno glede na razvoj tehnike v tem obdobju. V zvezi z nakupom naprav opozarjamo, da je potrebno čim prej prilagoditi predpise. Potrebno je tudi sprožiti postopek uskladitve Zakona o vodah glede predpisanih odmikov od voda pri uporabi tehnologije proti zanašanju FFS.